گیشه روزنامه داخلی
جزوات آموزشی، کتاب، مقاله
 |  تحلیل کنکور کارشناسی ارشد رشته MBA در سال 1392


تحلیل کنکور کارشناسی ارشد رشته MBA در سال 1392
ریاضی عمومی 1 و 2 MBA 

سؤالات ریاضی در آزمون كارشناسی ارشد سال 92 مانند سالیان گذشته 30 سؤال بود. سؤالات آزمون سال 92، جزء سخت‌ترین سؤالات در مقایسه با آزمون‌های سال‌های گذشته بود، و به طور مشخص، از سؤالات 3 سال گذشته سخت‌تر بود. به لحاظ بودجه‌بندی 15 سؤال از ریاضی عمومی (1) و 15 سؤال از ریاضی عمومی (2) مطرح شده بود كه از 15 سؤال ریاضی عمومی یك، 1 سؤال از حد و پیوستگی، 3 سؤال از مشتق و كاربرد مشتق، 7 سؤال از انتگرال و كاربرد آن، 2 سؤال از فصل سری‌ها، و 2 سؤال از مبحث اعداد مختلط مطرح شده بود. از 15 سؤال ریاضی عمومی دو، 4 سؤال به توابع چند متغیره، 5 سؤال به انتگرال توابع چند متغیره، 5 سؤال به میدان‌های برداری و انتگرال‌گیری روی خط و سطح، 1 سؤال به توابع برداری و خم‌ها، اختصاص یافته است.

تفاوت اصلی آزمون امسال، با آزمون سال گذشته، كم شدن سهم سؤالات مشتق (در ریاضی 1) و همچنین نبودن سؤالات متفرقه (معمولاً سؤالاتی از درس آمار، معادلات دیفرانسیل و ... در آزمون MBA دیده می‌شود!)، حذف سؤالات هندسه تحلیلی و جبر خطی، مختصات قطبی و تابع و از همه مهم‌تر كاهش سهم سؤالات ریاضی (1) و برابر كردن سؤالات این درس با ریاضی (2) بود. (در آزمون‌های سه سال اخیر به طور متوسط حدود 60 درصد سؤالات به درس ریاضی (1) و حدود 40 درصد سؤالات به درس ریاضی (2) اختصاص داشت) به نظر می‌رسد برخلاف سالیان گذشته كه 10 نفر اول آزمون درصد 90 را در این درس كسب می‌كردند و همچنین درصد 100 بین 10 نفر اول چیز عجیبی نبود، امسال پیش‌بینی می‌شود میانگین درصد 10 نفر اول به حدود 80 درصد و میانگین كلی در حدود 15 درصد كاهش پیدا كند. (البته این فقط یك پیش‌بینی است !) كه علت این امر را می‌توان سخت‌تر شدن آزمون و وقت‌گیر بودن حل برخی سؤالات دانست. با توجه به آزمون امسال به نظر می‌رسد سال آینده داوطلبان به یك اندازه وقت برای ریاضی (1) و ریاضی (2) اختصاص دهند و به مباحث انتگرال و كاربرد آن (چه در ریاضی (1) و یا در ریاضی (2)) توجه بیشتری نمایند.

 

استعداد و آمادگی تحصیلی (GMAT)

سؤالات این درس در آزمون كارشناسی ارشد 92 به لحاظ تعداد و بودجه ‌بندی سؤالات هیچ تغییری نسبت به سال قبل نداشت و مانند سالیان اخیر 10 سؤال به حل مساله، 10 سؤال به استدلال منطقی، 10 سال به كفایت داده‌ها، 5 سؤال به درك مطلب و 5 سؤال به تصحیح جملات اختصاص یافته بود. سطح سؤالات امسال را تقریباً می‌توان با سال قبل یكسان دانست، البته به طور كاملاً غیر محسوسی می‌توان آزمون امسال را كمی‌ سخت‌تر دانست! پیش‌بینی می‌شود میانگین داوطلبان امسال تقریباً با میانگین داوطلبان سال قبل یكسان باشد. همان‌طور كه از آزمون سال قبل مشخص بود سؤالات هوش و خلاقیت بخش اعظمی از سؤالات حل مساله را به خود اختصاص داده بود (البته در سؤالات كفایت داده‌ها نیز به نوعی از این ایده استفاده شده بود!

حل مسأله: 3 سؤال اول حل مساله كاملاً ساده و نمونه‌ی بسیاری از آن وجود داشت. سؤالات 4، 5 و6 حل مسأله به برخی از مباحث هندسه كه البته یك سؤال آن با مبحث سرعت تلفیق شده بود، اختصاص داشت. سؤال 7 از جمله سؤالاتی بود كه نمونه‌ی شبیه آن «مربع وفقی»، است. سؤال 8 به مبحث درصد نسبت و تناسب اختصاص داشت سؤال 9 به مبحث مسافت و سرعت و بالاخره سؤال 10 به مبحث میانگین اختصاص داشت.

در قسمت استدلال منطقی سطح سؤالات تقریباً با سال گذشته یكسان بوده، البته دو سؤال نسبتاً سخت در آزمون امسال وجود داشت كه یكی از آن‌ها به نظر بنده با توجه به كلید اولیه سازمان سنجش دارای ابهام است. ولی بقیه سؤالات كاملاً نرمال و ساده بودند نكته‌ی قابل توجه در آزمون امسال مطرح نشدن سؤال از مباحث «مفروض پنهان» و «استدلال‌های مشابه» بود.

در قسمت كفایت داده‌ها، سؤالات بیشتر ظاهری وحشتناك داشتند و داوطلب ممكن بود، دچار شوكی (بیجا!) شود و این موضوع در روند پاسخگویی او تاثیر منفی بگذارد. در این قسمت سؤال اول دچار ابهام و اشكال بود و به نظر بنده لازم بود طراح اطلاعات دیگری به مسأله اضافه می‌كرد. (البته سؤال قابل پاسخگویی بود). این سؤال را می‌توان تلفیقی از هندسه و تشكیل معادله و نسبت دانست. سؤال دوم كفایت داده‌ها به هندسه اختصاص داشت و سؤال نسبتاً ساده‌ای بود. سؤال سوم یك سؤال كاملاً هوشی بود و صرفاً تمركز داوطلب برای حل این سؤال كافی بود. این سؤال را می‌توان تركیب دو مبحث میانگین و مجموعه اعداد دانست، سؤال چهارم به مبحث نسبت و تناسب و درصد مرتبط بود و سؤال نسبتاً ساده‌ای بود. سؤال پنجم به مبحث نظریه اعداد اختصاص داشت و به راحتی با مثال نقض قابل پاسخگویی بود. سؤال ششم به مبحث نسبت اختصاص داشت و كمی سخت‌تر از سؤالات دیگر محسوب می‌شد.

سؤال هفتم سؤالی جدید بود كه كافی بود داوطلب فرمول رابطه‌ی دور و شعاع دایره را بداند. سؤال هشتم بیشتر به مبحث هندسه مربوط می‌شد، سؤال نهم مربوط به مبحث «اعداد زوج و فرد» بود و پاسخگویی به آن با كمی تمركز راحت بود و بالاخره سؤال دهم، مربوط به هندسه بود.

درك مطلب آزمون امسال ساده‌تر از درك مطلب آزمون سال قبل بود و البته یكی از سؤالات دارای اشكال بود.

سؤالات تصحیح جملات تقریباً در سطحی یكسان با سؤالات سال قبل بود و باز هم یك سؤال كه اساتید تفسیر دوگانه از آن دارند، در سؤالات به چشم می‌خورد!

نتیجه‌گیری كلی با توجه به آزمون امسال این است كه داوطلبان در قسمت حل مساله و كفایت داده‌ها، باید وقت بیشتری بر روی سؤالاتی كه بیشتر به هوش و تمركز مرتبطند، بگذارند و با انواع مختلف این گونه تست‌ها آشنا شوند.

  
زبان تخصصی MBA

سوالات زبان تخصصی رشته MBA در آزمون کارشناسی ارشد سال 1392، همانند سال‌های اخیر 100 سوال را به خود اختصاص داد كه در مقایسه با آزمون سال قبل، سوالات واژگان و Cloze Test نسبتاً آسان‌تر، اما در بخش‌های دستور زبان و درک مطلب، دشوارتر بوده‌اند. در بخش دستور زبان، همچون آزمون سال قبل، 35 سوال در دو قسمت «سوالات جای خالی» (20 سوال) و «سوالات تشخیص ایراد جمله» (15 سوال) ارائه شد. از مجموع این 35 سوال، 8 سوال از مبحث حروف اضافه و حروف ربط، 4 سوال از ساختار جمله (ساختار‌های موازی، وارونگی و حشو)، 4 سوال از مبحث اسم ها، 5 سوال از مبحث حروف تعریف، 6 سوال از مباحث افعال و زمان ها، 3 سوال از مبحث ضمائر، 3 سوال از قسمت صفات و گزاره‌های وصفی، 1 سوال از مبحث قیدها و 1 سوال از عبارات مقایسه ای"، طراحی شده است. با این تفاسیر، از مباحثی همچون وجوه سببی، وجوه وصفی، نقل قول، ساختارهای آرزویی، شرطی ها، و وندها سوالی به طور مستقیم طرح نگردیده است. لازم به ذکر است که کلیه سوالات بخش گرامر آزمون امسال، از منابع تافل و نمونه سوالات آزمون‌های كارشناسی ارشد سال‌های قبل بوده و هیچ یك از سوالات این بخش جدید و طراحی شده نبوده است.

بخش واژگان آزمون سراسری 92 رشتۀ MBA که همانند آزمون سال قبل از 25 سوال تشکیل شده بود را می‌توان آن‌ها را آسان‌ترین بخش این آزمون در نظر گرفت؛ اکثر واژگان به کار رفته در این بخش از كتاب هایی نظیر Essential Words استخراج گردیده و بارها در آزمون‌های پیشین مورد استفاده قرار گرفته بودند. همچون آزمون سال‌های گذشته در بخش Cloze Test، 15 سوال ارائه شد؛ با این تفاوت که بر خلاف آزمون سال 91 که سوالات cloze test در قالب یک متن با 15 جای خالی ارائه می‌شد، در سال 92، این سوالات در قالب دو متن نسبتا کوتاه طرح گردید. از نظر محتوایی، متن‌های ارائه شده در این بخش مرتبط با موضوع مدیریت و MBA بوده از سایت wikipedia.com استخراج شده بودند. بدین معنی که دو پاراگراف از قسمتی از مقاله‌ای در مورد Management در سایت مذکور انتخاب گردیده و بخش‌هایی از آن به عنوان سوال در اختیار داوطلبان قرار گرفته بود. این گونه cloze test تالیفی پیش از این سابقه نداشته است و در آزمون سال پیش از سوالات تافل استفاده شده بود.

سرانجام در بخش درک مطلب، که به مانند آزمون سال 91 شامل 25 سوال بوده است، 5 متن نسبتاً کوتاه ارائه گردید، که 2 متن عمومی مرتبط با روش‌های درمانی سنتی و استفاده از انرژی خورشیدی و 3 متن تخصصی، مرتبط با موضوعات مدیریت (Management)، MBA و مبانی حقوقی در مدیریت بوده است. بر این اساس، استفاده از متون تخصصی MBA، در آزمون سال آینده دور از انتظار نمی‌باشد. شایان ذکر است در بخش درک مطلب آزمون امسال، تشخیص ایدۀ اصلی متن (عنوان متن)، مترادف کلمات استفاده شده در متن و جزئیاتی از قبیل اعداد و ارقام، تعداد دفعات، تاریخ‌ها و ترتیب انجام فرایندی خاص تأكید عمده‌ای بوده است.

در پایان به داوطلبان آزمون سال 93 پیشنهاد می‌شود که در مرحله اول به تمامی آزمون‌های زبان انگلیسی سال‌های پیش MBA (به خصوص از سال 86 به بعد) تسلط کافی داشته باشند؛ دوم اینکه از مطالعه واژگان و متون مدیریت غافل نباشند؛ زیرا احتمالاً از این نوع متون در آزمون سال 93 نیز سوالاتی طرح خواهد شد و نهایتاً در بخش گرامر، به مباحثی که در بودجه‌بندی سال 91 و 92 آمده است، تسلط بیشتری داشته باشند؛ زیرا احتمال اینکه این بودجه بندی در طراحی سوالات گرامری سال 93 نیز تكرار شود زیاد است. سایت‌هایی که سوالات درک مطلب از آنها طرح شده بود:

http://e-repa.ru/exams/toefl/r01/r01.htm

www.hjenglish.com/new/print/5398/

http://en.wikipedia.org/wiki/Administration_%28law%29